Перш ніж прийняти емоційне рішення, поставте собі цих 4 запитання

Ми постійно приймаємо рішення, але як вчинити правильно, коли ми голодні, сердиті, почуваємось самотніми чи втомлені? Відповідь на це запитання знає коуч Мелоді Вайлдінг.
← Натисніть Подобається, щоб підписатися на Мізки.com в Facebook
Перш ніж прийняти емоційне рішення, поставте собі цих 4 запитання

В середньому людина щодня приймає близько 35 000 рішень — від вибору одягу до вибору місця, на якому сидітиме під час наради. Лише щодо їжі ми приймаємо по 200 рішень на добу.

Однак дослідження показують, що всі ці рішення можуть морально й фізично виснажувати нас. Хоч ідея сили волі як обмеженого ресурсу зараз піддається сумнівам, все одно зрозуміло, що запас щоденної енергії — не є нескінченним і залежить від адекватного відпочинку та харчування. Коли ці резервуари вичерпані, наша здатність приймати правильні рішення може погіршитися, що призводить до імпульсивних покупок, прогулювання спортзалу чи надмірної реакції на легкий збудник.

Хороший приклад: голодні судді проводять засідання по-різному. Під час одного з досліджень з’ясувалось, що відсоток сприятливих рішень суддів був найвищий зранку й невпинно понижувався під кінець дня. Чому? Судді стомлювалися від прийняття рішень і потребували перерви для підзарядки. Після обідньої перерви ймовірність позитивного вироку знову підвищувалась, але водночас падала ближче до кінця дня.

Таким чином, суть прийняття правильніших рішень полягає в тому, щоб з’ясувати, як керувати своїми внутрішніми ресурсами та визнати особисті межі. Ось один із найдієвіших інструментів вирішення проблеми з втомою.

Зробіть перерву

Визнання того, що наші можливості не є нескінченними, дається людині нелегко. Замість цього ми продовжуємо працювати й займатися різноманітними справами, заперечуємо потребу у відновленні. Це пояснюється тим, що втома від прийняття рішень суттєво знижує нашу здатність контролювати себе.

Ми не можемо розпізнати симптоми, які вказують на необхідність перерви.

Я раджу використовувати систему з чотирьох запитань для самостійної оцінки власного стану, щоб вчасно розпізнавати, коли ми найбільш вразливі для прийняття поганих рішень. Це означає, що потрібно регулярно зупинятися та запитувати себе:

Я голодний?

Я сердитий?

Мені самотньо?

Я відчуваю втому?

Ця схема враховує основні потреби, які тісно пов’язані з нашою біологією. Зіткнувшись із однією з перерахованих вище проблем, ви, ймовірно, негативно відреагуєте на подразники і прийматимете погані рішення. Однак цей інструмент допоможе вам краще піклуватися про себе та контролювати власні реакції: як в особистому житті, так і в бізнесі.

Якщо ви голодні

Як свідчать дослідження, низький рівень цукру у крові може спричинити тривогу і панічні симптоми, тому не пропускайте прийоми їжі. Якщо розумієте, що голодні, зробіть паузу та перекусіть, перш ніж випадково надішлете "грубе" повідомлення босові.

Якщо ви сердиті

Хоч відчуття гніву неприємне, це, однак, абсолютно нормальна людська емоція, і важливо вміти конструктивно справлятися з нею. Дослідження показують, що випускання пари завдає більше шкоди, аніж користі, тому добре зважте, перш ніж виплескувати незадоволення у Twitter чи демонстративно грюкати дверима, щоб довести партнерові, що ви роздратовані. Замість цього спробуйте вести щоденник, практикуйте поступове розслаблення, вчіться самоконтролю.

Якщо почуваєтеся самотньо

Почуття пригнобленості, нерозуміння й самотності може призвести до самоізоляції та самовідсторонення. Людині необхідна взаємодія, щоб вижити. Саме тому важливо задовільняти соціальні потреби, навіть якщо ви сором’язливі чи неговіркі. Якщо зловите себе на межі емоційного чи імпульсивного рішення, можливо, це самотність, а не логіка, керує вами. Зателефонуйте другові, змусьте себе піти до книжкового клубу чи запросіть колегу випити кави, перш ніж повернутися до справ. У вас буде значно більше шансів зробити правильний вибір, якщо емоційні резерви наповнені.

Якщо втомилися

Позиціонувати себе як "надзвичайно зайняту особу" стало способом викликати повагу, однак жити у стані постійного виснаження — нераціонально.

Виділіть у своєму графіку час для адекватного відпочинку та відновлення, а також обов’язково притримуйтеся гігієни сну. Якщо технології негативно впливають на ваше самопочуття, подумайте про цифрову детоксикацію.

Зробіть цю систему звичкою

Одна з проблем такої системи полягає в тому, що її потрібно використовувати саме тоді, коли ви зовсім не маєте для цього настрою. Ось чому я додала її до свого режиму та повсякденних практик, які називаю особистим плановим обслуговуванням. Вони складаються з:

  • виділення 15-хвилинного буферу між усіма задачами, щоб дати собі час на розслаблення та відновлення, якщо це потрібно;
  • їсти одне й те саме щодня, щоб знизити втому від прийняття рішень. Називайте мене занудною, але це допомагає спрямовувати більше енергії на творчі проекти;
  • щоб уникнути почуття самотності від роботи на самоті, в кінці дня я планую діяльність, пов’язану з перебуванням у компанії інших людей. Можна піти на якийсь захід, зайнятися йогою чи просто кілька годин попрацювати в кав’ярні.

Настпуного разу, щойно відчуєте себе пригніченими, виснаженими, засмученими чи збитими з пантелику, спробуйте запитати себе, чи ви голодні, чи сердитеся, чи почуваєте самотніми, чи не стомилися? Ви самі переконаєтеся, наскільки швидше проблеми вирішаться після перекусу.

← Натисніть Подобається, щоб підписатися на Мізки.com в Facebook

Також по темі: