Психологи пояснили, чому випікати для інших — корисно

Любите готувати, а випікання для вас — справжній відпочинок? Це й не дивно. Психологи стверджують, що випічка для інших — хороший спосіб позбутися стресу та негативних думок. Однак це не спрацює, якщо кухня для вас — місце тортур.
← Натисніть Подобається, щоб підписатися на Мізки.com в Facebook
Психологи пояснили, чому випікати для інших — корисно

Люди, які люблять пекти, використовують будь-який привід, щоб розігріти піч. Вони спечуть торт, щоб привітати когось з День народження, будуть працювати над печивом, щоб відсвяткувати свято, і приготують Брауні, тому що всі люблять шоколад. Але, виявляється, випічка — це щось більше, ніж створення солодощів. Випічка, особливо коли це робиться для інших, може супроводжуватися безліччю психологічних переваг.

Випічка — це продуктивна форма самовираження та спілкування

“Випічка дозволяє людям творчо висловлюватись”, - пояснює Донна Пінкус, предметом вивчення якої в Бостонському університеті є психологія. “Існує дуже багато літератури, яка пов’язує творче самовираження і загальне благополуччя. Незалежно від того, чим займається творча людина  — живописом, створенням музики чи випічкою,  — це допомагає їй зняти стрес та продемонструвати свої вміння", - зазначила професор психології.

Стрес пов’язаний з безліччю психічних і фізичних проблем, і тому важливо знайти способи, які допоможуть впоратися з ним, та вести здоровий спосіб життя.

Коли людина готує випічку для інших людей, вона перетворюється в корисний спосіб вираження почуттів. Коли вам не вистачає слів, їжа може передати те, що ви намагаєтеся сказати.

“Для людей, які відчувають труднощі у вираженні своїх почуттів словами, свою вдячність чи симпатія можна показати за допомогою смаколиків”, - вважає Сьюзен Уітборн, професор психології в Університеті штату Массачусетс.

Джулі Оана, ліцензований медичний соціальний працівник і кулінарний арт-терапевт, каже: “У багатьох культурах і різних країнах світу їжа насправді є вираженням любові, і це прекрасно, тому що це те, що стосується кожного. Звичайно, кулінарія не повинна замінювати спілкування в традиційному сенсі цього слова, але якщо страва приготовлена разом, це абсолютно позитивна і справді чудова річ”.

Поки випічка не викликає стресу і не здається вам обов’язком, вона буде корисною як для вас, так і для людей, для яких ви печете

Донна Пінкус

Випічка, приготована для себе і для інших, є формою усвідомленості

Ми всі чули про користь медитації і усвідомленості (це, наприклад, поява почуття щастя і зниження стресу), і випічка може дати вам ті ж переваги. “Випічка справді вимагає багато уваги. Ви повинні виміряти всі інгредієнти і зосередитися на фізичній дії  — розкачуванні тіста. Коли ви фокусуєтеся на запаху та смаку і думаєте тільки про те, що ви створюєте, то такий акт усвідомленості допоможе вам істотно знизити стрес”, - пояснює Пінкус.

Цей ефект можна назвати причиною того, що кулінарна арт-терапія є навіть більш поширеною, ніж звичайна. Також тут задіяний такий вид терапії, як поведінкова активація. Оана каже, що все більше і більше людей використовують цю тактику, щоб боротися з щоденним стресом і на якийсь час забути про проблеми.

“Випічка продумується крок за кроком і вимагає особливої ​​уважності. Але цей процес також змушує вас думати про рецепт в цілому, готову страву, яку ви повинні отримати, про те, кого ви збираєтеся нею пригостити. Саме тому випічка — це хороший спосіб розвитку почуття балансу і вміння бачити більш широку картину”, - каже Оана.

Усвідомленість не тільки допомагає розвинути майстерність, вона також може допомогти позбутися сумних думок. Джон Уейт, пекар, який виграв The Great British Bake Off в 2012 році, публічно заявив, що саме випічка допомогла йому впоратися з маніакальною депресією.

Пінкус сказала, що корисне заняття, яке вам подобається, наприклад, випічка, дозволяє вам не витрачати час на сумні роздуми. Крім того, ви маєте ще один бонус  — відчутну винагороду в кінці. До того ж випічка допомагає вам почуватись корисними для інших.

Випічка для інших — одна з форм альтруїзму

У центрі процесу створення випічки для інших  — акт дарування. Хоча процес випічки може сприяти загальному почуттю благополуччя, підсилюючи це почуття.

"Випічка для інших може збільшити відчуття благополуччя, сприяти зменшенню стресу та наштовхувати на розуміння того, що ви зробили щось хороше для світу. Це, можливо, посприяє розумінню сенсу життя і покращить зв’язок з іншими людьми", - сказала Пінкус.

Заняття випічкою, щоб пригостити нею когось, — це форма альтруїзму, це жертва, яку ви робите для когось іншого. Переваги такого самовідданого акту були добре вивчені і описані.

Однак випічка для інших має також символічне значення. Справа в тому, що їжа має як фізичне, так і емоційне значення. "Ви отримаєте більше вигоди, коли вирішите спекти щось, щоб поділитися їжею з людьми, які, на вашу думку, це оцінять", - стверджує Уітборн.

Якщо ж ви просто хочете привернути увагу або перевершити інших, це не спрацює. Все тому, що якщо випічка є діяльністю, яка викликає стрес, то ви не зможете отримати ті ж психологічні вигоди. Це відбувається тому, що одним з переваг випічки є антистресовий ефект.

"Якщо у людини фобія, пов’язана з приготуванням їжі та випічки, це не для неї. Випічка допоможе тільки тому, хто почувається хоча б трішки комфортно на кухні", - пояснює Огана.

← Натисніть Подобається, щоб підписатися на Мізки.com в Facebook

Також по темі: