Не варто постійно гнатися за продуктивністю — “змарнований” час також важливий

Всім нам час від часу потрібно "марнувати" час, забувши про продуктивність. Адже завдяки цьому наш мозок відфільтровує непотрібну інформацію, а внутрішня батарейка має час, щоб перезарядитись.
← Натисніть Подобається, щоб підписатися на Мізки.com в Facebook
Не варто постійно гнатися за продуктивністю — “змарнований” час також важливий

У кожного з нас завжди буде нескінченний список справ, які потрібно зробити. А поряд з ним — думки про продуктивність, які велять негайно ж повернутись до цього списку та почуватись жахливо через марну трату часу. Але справа в тому, що життя, витрачене на постійні відповіді на електронні листи, і справді нудне. Однак так звана “марна трата” часу, насправді, необхідна і приносить задоволення.

Не вірите мені? Повірте творцю “Inbox Zero”. Як повідомив Олівер Беркман в “The Guardian”, Мерлін Манн мав написати книгу про добре налагоджену систему електронної пошти. Через два роки він відмовився від цього проекту, і замість цього розмістив повідомлення в блозі про те, як йому вдалось стільки часу зосереджуватись на тому, щоб добре провести час, і в результаті проґавив цінні моменти з дочкою.

Проблема з’являється тоді, коли ми проводимо багато часу в гонитві за продуктивністю, і відмовляємось від потрібного відпочинку. Ми відкладаємо на потім сон, прогулянки на свіжому повітрі, читання на підвіконнику, і навіть якщо нам вдається виділити на це трішки часу, з’являється почуттям провини, що цей час можна було використати по-іншому.

Замість цього ми все частіше вдаємося до доступного джерела відчуття задоволення: сидимо за комп’ютером, переглядаємо різноманітні сайти, що насправді не приносить нам щастя та не підвищує нашої продуктивності.

“Існує думка, що ми повинні постійно працювати”, - стверджує Майкл Гуттрідж, психолог, який досліджував поведінку на робочому місці.

“Важко від цього вивільнитись і піти в парк”, - каже психолог. Але недоліки такої поведінки очевидні: ми “зависаємо” в соцмережах, виправдовуючи себе тим, що ми займаємось “багатозадачність”, хоча насправді на виконання простих завдання ми витрачаємо значно більше часу, аніж потрібно.

Крім цього, ми позбавлені психологічної та фізичної користі від часу, який могли провести, фокусуючись на собі.

“Люди їдять за комп’ютером, і це огидно. Краще б вони прогулятись, зайшли в кафе, чи просто вийшли на вулицю”, - пояснює Гуттрідж.

Насправді нам не потрібно працювати так важко. Як пише в книжці “Відпочинок: чому ви виконуєте більше роботи, коли працюєте менше” Алекс Суджунг-Кім Па, такі світила, як Чарльз Діккенс, Габріель Гарсія Маркес і Чарльз Дарвін працювали небагато, по 5 годин вдень або й менше. Правда в тому, що робота має властивість заповнювати весь виділений для неї час, і більшість з нас могла б витрачати значно менше годин в офісі, виконуючи той самий об’єм роботи.

Іноді навіть діяльність, яка б мала приносити задоволення, наприклад, перегляд фільму чи пробіжа, затьмарює відчуття відповідальності.

Гуттрідж знає директорів, які переглядаючи фільми, постійно перемотують їх, щоб швидше зрозуміти сюжет. І, можливо, їм це вдається, але вони точно не отримують того задоволення, яке приходить від процесу занурення в кінематографічний світ.

Гаяння часу потрібне для перезарядки вашої внутрішньої батарейки і відфільтровування сміття з вашої голови

“Проводячи час беззмістовно, непродуктивно, ви почнете краще виконувати свою роботу. Але проведення часу у такий спосіб само собою приносить задоволення”, - підкреслив Гуттрідж.

Навіть постійне переглядання серіалів може стати хорошим досвідом, якщо під час цього ви розслабляєтесь і відчуваєте задоволення.

Одне дослідження показало, що процес перегляду серіалів менш приємний для тих, хто після цього клеймить себе лежебокою.

Зрештою, в кінці дня кожному з нас хочеться якось згаяти час, погортати журнал, тинятись квартирою чи просто нічого не робити. Ми повинні користатися цими моментами, і сприймати їх такими, як вони є — добре проведеним часом. 

← Натисніть Подобається, щоб підписатися на Мізки.com в Facebook

Також по темі: