16 хитрощів, що допоможуть вам вдало пройти співбесіду

Готуєтесь до співбесіди, але не знаєте, як правильно поводитись? Ось кілька хитрощів, які допоможуть вам виглядати більш компетентним та перспективним кандидатом.
← Натисніть Подобається, щоб підписатися на Мізки.com в Facebook
16 хитрощів, що допоможуть вам вдало пройти співбесіду

Працедавці — теж люди, і вони також піддаються психологічним трюкам та упередженням, що й інші. Шана Лейбовіц із Business Insider склала список науково обґрунтованих прийомів, які допоможуть виглядати більш компетентним і перспективним кандидатом.

1. Домовтесь про співбесіду на 10:30 у вівторок

За даними сайту Glassdoor, найбільш вигідний час для співбесіди — коли зручно інтерв’юеру, а не вам. Тому якщо маєте вибір, на який час призначити зустріч, запропонуйте 10:30 у вівторок. У цей час найбільш імовірно, що людина, яка проводитиме співбесіду, буде розслабленою.

Загалом, краще уникати зустрічей зранку, оскільки в цей час ваш співбесідник буде міркувати над тим, що йому потрібно сьогодні встигнути. Також не вигідно зустрічатися в кінці робочого дня: тоді людина думатиме про те, що на неї чекає вдома.

2. Уникайте співбесід в один день із сильними конкурентами

Дослідження свідчать, що працедавці порівнюють кандидатів із іншими людьми, які були на співбесіді в той же день. Тому слабші, які прийшли після сильніших, отримують додатковий мінус. І навпаки, ті, хто з'являються після кількох слабших кандидатів, отримають додатковий плюс. Тому якщо вам вдасться дізнатися, коли суперники йтимуть на співбесіду, постарайтеся прийти в той день, коли це будуть не найбільш кваліфіковані фахівці.

3. Підберіть одяг під бажаний образ

Опитування сайту CareerBuilder показують, що HR-менеджери й рекрутери по-різному сприймають різні кольори одягу. 23% із них рекомендують носити синє — це демонструє, що кандидат командний гравець. 15% радять чорне — це свідчить про лідерський потенціал. 25% вважають, що помаранчевий — найбільш невдалий колір, який говорить про непрофесіоналізм.

Ось про що сигналізують інші кольори:

  • сірий — логічний і аналітичний склад розуму;
  • білий — організованість;
  • коричневий — надійність;
  • червоний — влада;
  • зелений, жовтий, помаранчевий, бордовий — креативність.

4. Враховуйте вік людини, яка проводить співбесіду

Можна багато зрозуміти про людину й про те, що від вас хочуть почути, якщо знаєте, до якого покоління належить співрозмовник. Джон Молідо й Барбара Парус у своїй книзі "Crazy Good Interviewing" пишуть, що різні покоління інерв'юерів помітно відрізняють одне від одного:

  • покоління Y (20-30 років) — принесіть візуальні зразки своєї роботи й підкресліть здатність працювати в багатозадачному режимі;
  • 30-50 років — підкреслюйте свою креативність і те, як умієте знайти баланс між роботою й особистим життям;
  • 50-70 років — продемонструйте, що працюєте багато й завзято, а також поважаєте досягнення старших;
  • 70-90 років — згадайте про лояльність попереднім працедавцям і про свою відданість обов'язкам.

5. Показуйте долоні

За словами Молідора й Парус, рухи ваших рук на співбесіда багато означають. Коли показуєте долоні, це зазвичай говорить про щирість, а коли складаєте їх, з'єднавши лише кінчики пальців, — про впевненість. А от тримати руку долонею вниз не варто — це свідчить про схильність домінувати. Також не варто ховати руки: люди вважатимуть, що ви маєте, що приховувати. Якщо вистукуєте пальцями по столі — це ознака нетерплячості, складені на грудях руки — розчарування, а якщо ж ви розмахуєте руками, це просто відволікає співбесідника.

6. Знайдіть щось спільне із співбесідником

Нам подобаються люди, з якими ми маємо спільні риси. Тому якщо, наприклад, вам відомо, що співбесідник цінує волонтерство, і вам воно теж до вподоби, — знайдіть спосіб поговорити про це.

7. "Віддзеркалюйте" рухи співрозмовника

Люди вважають інших більш приємними, якщо помічають у них схожі рухи. Фахівець із мови жестів Патті Вуд стверджує, що в ідеалі потрібно ніби танцювати зі співбесідником, демонструючи, що вам цікава розмова, що ви — командний гравець. Якщо співрозмовник нахиляється вперед і кладе руки на стіл, зробіть так само. Цілком вірогідно, що він навіть не помітить, як ви його копіюєте.

8. Робіть компліменти, не намагаючись просувати себе

Психологи з'ясували, що коли люди говорять щось приємне, і це не виглядає фальшиво, таких кандидатів частіше беруть на роботу. Йдеться про те, що ви хвалите організацію, демонструєте свій ентузіазм стосовно неї, однак не говорите про свої заслуги.

9. Ви водночас і впевнені в собі, і поважаєте співрозмовника

Автори книги "Friend and Foe" стверджують, що успіх в бізнесі — це водночас наслідок і конкуренції, і співпраці. Це означає, що на співбесіді важливо вміти продемонструвати повагу до інтерв’юера і, одночасно, впевненість у собі. Наприклад, сказати так: "Я в захваті від того, що вам вдалося зробити [у такій-то сфері]. Це нагадує мені власну ж роботу [у такій-то сфері]". Ви берете на себе ініціативу в розмові, однак встигаєте й висловити захват заслугами потенційного роботодавця.

10. Розкажіть про те, як контролювали ситуацію на попередній роботі

Щоб вразити того, хто проводитиме співбесіду, поговоріть про вже отриманий досвід; про випадки, у яких брали на себе ініціативу. В одному з досліджень продавці слухали опис гіпотетичної ситуації (клієнт приходить до магазину, щоб купити речі в дорогу, однак не знає, що саме йому потрібно; ви обговорюєте з ним різні продукти, і він купує сонячні окуляри та крем від засмаги). Потім їх просили оцінити, наскільки відчувають свою відповідальність за позитивний результат справи. Працівники, які вважали себе відповідальними за покупку, частіше отримували вищі оцінки від керівників.

Така ж ідея працює і на співбесідах. Якщо можете продемонструвати, який саме внесок зробили в успіх своєї компанії, співрозмовник буде вражений більше, ніж якщо вдаватимете, ніби ви ні до чого. (Однак і не перехваліть себе — див. п. 8).

11. Чесно розповідайте про свої слабкі сторони

Відповідаючи на запитання "Яка ваша основна слабка сторона", насамперед хочеться сказати щось про свої сильні сторони: "Ох, я такий перфекціоніст", "Я надто багато працюю…".

Дослідження свідчать, що такі відповіді відштовхують майбутнього працедавця. Ліпше сказати щось чесне, на кшталт: "Я не завжди організований", — це прозвучить щиро й навіть допоможе привабити співрозмовника.

12. Програмуйте себе на впливовість

Багато досліджень показують, що ви цілком здатні за власним бажанням виглядати й почуватися впливовішим у ділових ситуаціях. Учасники одного експерименту, яких просили написати про час, коли вони мали владу над іншими, здавалися більш впливовими іншим учасникам під час виконання завдання. Це враження лишалося й через два дні.

У дослідженні професора Гарвардської школи бізнесу Еммі Кадді студенти, які практикували "силові" пози протягом хвилини перед виступом на тему роботи своєї мрії, здавалися впевненішими, інші учасники рекомендували взяти їх на роботу частіше, аніж студентів, які приймали "пози слабкості" (закритість, скутість).

Певна річ, не варто ставати в позу сили під час співбесіди, однак це можна робити перед входом до будівлі чи кімнату переговорів. Наприклад, розставте ноги й підійміть руки над головою.

13. Говоріть виразно

Якщо прагнете виглядати розумними, не говоріть монотонно. Психолог Леонард Млодінов підкреслює, що якщо дві людини промовляють одні й ті ж самі слова, однак один із них говорить швидше й голосніше, робить менше пауз, більше варіює гучність мовлення, його сприймуть за енергійнішого, кваліфікованішого й розумнішого. Такий стиль говоріння зміцнює довіру й підвищує уявлення про ваш інтелект.

14. Дивіть людині в очі, коли знайомитеся з нею

В одному дослідженні вчені попросили учасників подивитися відеозаписи, як незнайомці вперше  розмовляють одне з одним, і потім оцінити, наскільки розумний кожен зі співрозмовників. Люди, які регулярно дивилися іншим в очі, отримали вищі бали.

15. Будьте доброзичливими, але наполегливими

В одному чудовому експерименті вчені намагалися з'ясувати, чому кандидати, які виглядають занепокоєно, рідше отримують бажане місце. Як виявилося (принаймні, в інсценізованих співбесідах), що шанси таких людей зменшують не нервові рухи, а той факт, що знервовані кандидати здаються менш приязними й наполегливими, до того ж, вони розмовляють повільніше.

"Якщо ви не екстраверт за природою, учіться "продавати" свої навички", — стверджує співавтор дослідження Дебора Пауел в інтерв'ю Forbes. Зокрема, повільне мовлення погіршує враження: співрозмовнику може здатися, що вам складно відповісти на запитання.

16. Демонструйте потенціал

На співбесіді виникає спокуса побільше розповісти про свої досягнення. Однак, як показують дослідження, важливіше зосередитися на тому, що ви здатні робити в майбутньому, якщо вас таки візьмуть на роботу. Люди вважають кандидатів успішнішими, якщо їм говорять, що ті продемонстрували великий потенціал.

Психолог Хейді Халворсон відзначає, що наш мозок приділяє більше уваги "невизначеній" інформації, оскільки прагне в ній розібратися. Ми витрачаємо більше часу на аналіз такої інформації, і якщо вона має позитивний аспект, то людина справляє краще враження.

← Натисніть Подобається, щоб підписатися на Мізки.com в Facebook

Також по темі: